The Institute for the Study and Treatment of Pain

  • Member Directory
  • ODIA ORIYA IMS କ’ଣ? GunnIMS: ଇଣ୍ଟ୍ରାମୁସ୍କୁଲାର ଉତ୍ତେଜନା |

IMS କ’ଣ? GunnIMS: ଇଣ୍ଟ୍ରାମୁସ୍କୁଲାର ଉତ୍ତେଜନା |


ଭାଷା / ଅନୁବାଦିତ ଭାଷା |


ODIA (ORIYA)


ଦୟାକରି ଧ୍ୟାନଦିଅ:

ଗୁଗୁଲ୍ ଟ୍ରାନ୍ସଲେଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ଏହି ପୃଷ୍ଠା ଶୀଘ୍ର ଅନୁବାଦ କରାଯାଇଛି, ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ସୂଚନା ଅନୁବାଦ କରିବାରେ ଏକ କମ୍ପ୍ୟୁଟର ସୃଷ୍ଟି କରିଛି | ସୂଚନାକୁ ଆପଣଙ୍କର ପସନ୍ଦିତ ଭାଷାରେ ଅନୁବାଦ କରିବାକୁ ଯେକ any ଣସି ୱେବପୃଷ୍ଠାର ଉପର ଡାହାଣରେ ଥିବା ଡ୍ରପ୍ ଡାଉନ୍ ବାକ୍ସକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ଅଛି, ଦୟାକରି ସହାୟତା ପାଇଁ ଆମ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ | ଦୟାକରି କ typ ଣସି ଟାଇପୋଗ୍ରାଫିକ୍ ତ୍ରୁଟି କ୍ଷମା କରନ୍ତୁ, ପ୍ରକୃତ ମାନବ ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ ଅନୁବାଦକମାନେ ବହୁତ ପ୍ରଶଂସିତ | ; )


ଗୁନ୍ ଆଇଏମ୍ଏସ୍ କ’ଣ? ଗୁନ୍ ଇଣ୍ଟ୍ରାମୁସ୍କୁଲାର୍ ଉତ୍ତେଜନା |


ଅତ୍ୟଧିକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ଏବଂ ମାଂସପେଶୀ କ୍ଷୁଦ୍ରତା ଉପରେ ଅପରେସନ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ‘କାଟି ଦିଆଯାଇପାରିବ ନାହିଁ’, ଯେତେବେଳେ ‘ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ’ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆନାଲେଜିକ୍ ବଟିକା କେବଳ ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ ମାସ୍କ କରିଥାଏ (ପ୍ରାୟତ poor ଖରାପ) ଏବଂ ବିଷାକ୍ତତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେଇ ସମସ୍ୟାକୁ ଜଟିଳ କରିଥାଏ | ନ୍ୟୁରୋପାଥି କେବଳ ଶକ୍ତିର ଏକ ଶାରୀରିକ ଇନପୁଟ୍ ଉପରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କରେ |


ମାୟୋଫାସ୍କିଆଲ୍ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସିଣ୍ଡ୍ରୋମର ନିରାକରଣ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଇଣ୍ଟ୍ରାମୁସ୍କୁଲାର ଷ୍ଟିମୁଲେସନ୍ (IMS) ହେଉଛି ଏକ ମୋଟ ବ୍ୟବସ୍ଥା (ଆଘାତ କିମ୍ବା ପ୍ରଦାହର କ obvious ଣସି ସ୍ପଷ୍ଟ ଚିହ୍ନ ନଥିବାବେଳେ ମାଂସପେଶୀ-ସ୍କେଲେଟାଲ୍ ସିଷ୍ଟମରେ ହେଉଥିବା କ୍ରନିକ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅବସ୍ଥା) | ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ମେଡିକାଲ ସାଇନ୍ସରେ ଆଇଏମ୍ଏସ୍ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହାର ରେଡିକୁଲୋପାଥିକ୍ ଯନ୍ତ୍ରଣାର ଏକ ଦୃ solid ମୂଳଦୁଆ ଅଛି, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରର ଅନେକ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଦ୍ supported ାରା ସମର୍ଥିତ | 70 ୦ ଦଶକରେ ସେ ବ୍ରିଟିଶ କଲମ୍ବିଆର ୱାର୍କର୍ କ୍ଷତିପୂରଣ ବୋର୍ଡର ଜଣେ ଚିକିତ୍ସକ ଥିବାବେଳେ ଡକ୍ଟର ଗୁନ୍ ଏହା ଦ୍ developed ାରା ବିକଶିତ ହୋଇଥିଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ତାଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଅପାରଗତା ଉପରେ ନିରାଶ ହେବା ପରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ରହସ୍ୟମୟ ଜିଦ୍ଖୋର ମାମଲା ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଥିଲେ। ଚିକିତ୍ସା, ଯାହା ଆକ୍ୟୁପେଙ୍କଟର୍ ଛୁଞ୍ଚି ବ୍ୟବହାର କରେ କାରଣ ସେଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ପତଳା ଉପକରଣ ଯାହାକି ମାଂସପେଶୀ ଟିସୁ ମଧ୍ୟରେ ଗଭୀରକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବା ପାଇଁ ଡିଜାଇନ୍ ହୋଇଛି, ବିଶେଷ ଭାବରେ ଆଘାତପ୍ରାପ୍ତ ମାଂସପେଶୀକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରେ ଯାହା ଚୁକ୍ତି ହୋଇ ଦୁ distress ଖରୁ ଛୋଟ ହୋଇଯାଏ |


ନ୍ୟୁରୋପାଥିକ ଯନ୍ତ୍ରଣାର ଶାରୀରିକ ଲକ୍ଷଣକୁ ଚିହ୍ନିବା ପାଇଁ ତାଲିମ ପ୍ରାପ୍ତ ଜଣେ ଦକ୍ଷ ଅଭ୍ୟାସକାରୀଙ୍କ ଦ୍ I ାରା ରୋଗୀର ପୁଙ୍ଖାନୁପୁଙ୍ଖ ଶାରୀରିକ ପରୀକ୍ଷା ଉପରେ IMS ଅଧିକ ନିର୍ଭର କରେ | ଏହି ଶାରୀରିକ ପରୀକ୍ଷା ଅପରିହାର୍ଯ୍ୟ କାରଣ କ୍ରନିକ ଯନ୍ତ୍ରଣା ପ୍ରାୟତ ne ସ୍ନାୟୁଗତ ଅଟେ, ଗଠନମୂଳକ, ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ମହଙ୍ଗା ଏକ୍ସ-ରେ, ଏମଆରଆଇ ଟେଷ୍ଟ, ହାଡ ଏବଂ ସିଟି ସ୍କାନରେ ଅଦୃଶ୍ୟ | ଏହି ଚିହ୍ନଗୁଡିକ ଚିହ୍ନିବାରେ ବିଫଳତା ଏକ ଭୁଲ ରୋଗ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବ, ଏବଂ ଏହିପରି, ଶାରୀରିକ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଏକ ଖରାପ ପ୍ରାରମ୍ଭ |


ଏହି ଚିକିତ୍ସାରେ କ affected ଣସି ପଦାର୍ଥ ଇଞ୍ଜେକ୍ସନ ନ ଦେଇ ଶରୀରର ପ୍ରଭାବିତ ସ୍ଥାନଗୁଡିକର ଶୁଖିଲା ଛୁଞ୍ଚି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ | ଛୁଞ୍ଚିର ସ୍ଥାନଗୁଡିକ ଟାଉଟ୍, କୋମଳ ମାଂସପେଶୀ ବ୍ୟାଣ୍ଡର କେନ୍ଦ୍ରରେ ରହିପାରେ କିମ୍ବା ମେରୁଦଣ୍ଡ ନିକଟରେ ହୋଇପାରେ ଯେଉଁଠାରେ ସ୍ନାୟୁ ମୂଳ କ୍ରୋଧିତ ଏବଂ ଅତ୍ୟଧିକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ହୋଇପାରେ | ସାଧାରଣ ମାଂସପେଶୀର ଅନୁପ୍ରବେଶ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ନୁହେଁ; ଅବଶ୍ୟ, ଏକ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ, ଅତ୍ୟଧିକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ମାଂସପେଶୀ ଛୁଞ୍ଚିକୁ ‘ଧରିବ’ ଯାହାକୁ ଏକ ସଙ୍କୋଚନ ସେନ୍ସେସ୍ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇପାରେ | ଫଳାଫଳ ତିନିଗୁଣ ଅଟେ | ଗୋଟିଏ, ମାଂସପେଶୀରେ ଏକ ଷ୍ଟ୍ରେଚ୍ ରିସେପ୍ଟର ଉତ୍ତେଜିତ ହୋଇ ଏକ ରିଫ୍ଲେକ୍ସ ଆରାମ (ଲମ୍ ing ା) ଉତ୍ପାଦନ କରେ | ଦୁଇଟି, ଛୁଞ୍ଚି ମଧ୍ୟ ଏକ ଛୋଟ ଆଘାତ ସୃଷ୍ଟି କରେ ଯାହା ପ୍ରାକୃତିକ ଆରୋଗ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରି ସେହି ସ୍ଥାନକୁ ରକ୍ତ ଟାଣିଥାଏ | ତିନୋଟି, ଚିକିତ୍ସା ସ୍ନାୟୁକୁ ପୁନର୍ବାର ସାଧାରଣ କରିବା ପାଇଁ ମାଂସପେଶୀରେ ଏକ ବ electrical ଦୁତିକ ସମ୍ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରେ | IMS ରେ ବ୍ୟବହୃତ ଛୁଞ୍ଚି, ମାଂସପେଶୀ ସ୍ପିଣ୍ଡଲ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରି, ନ୍ୟୁରୋପାଥିକ୍ ମାଂସପେଶୀ ଯନ୍ତ୍ରଣାର ନିରାକରଣ ପାଇଁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଏବଂ ଅନନ୍ୟ ଉପକରଣ ହୋଇଯାଏ |


ଚିକିତ୍ସାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ମାଂସପେଶୀ କ୍ଷୁଦ୍ରତାକୁ ମୁକ୍ତ କରିବା, ଯାହା ସ୍ନାୟୁ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇଥାଏ | ଅତ୍ୟଧିକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ହୋଇପାରିବ ଏବଂ କ୍ଷୁଦ୍ର ମାଂସପେଶୀର କ୍ରମାଗତ ଟାଣ ମୁକ୍ତ ହୋଇପାରିବ | ଚୁକ୍ତିନାମା ଅନୁଯାୟୀ କ୍ଷୁଦ୍ର ମାଂସପେଶୀଗୁଡିକ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ IMS ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ମାଂସପେଶୀ ଟାଣରୁ ଯାନ୍ତ୍ରିକ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ | IMS, ପ୍ରକୃତରେ, ଅନ୍ତର୍ନିହିତ ନ୍ୟୁରୋପାଥିକ୍ ସ୍ଥିତିକୁ ଚିକିତ୍ସା କରେ ଯାହା ଯନ୍ତ୍ରଣା ସୃଷ୍ଟି କରେ | ଯେତେବେଳେ ଦକ୍ଷତାର ସହିତ ସଂପନ୍ନ ହୁଏ, IMS ର ଏକ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ସଫଳତା ହାର ରହିଥାଏ, ଯେପରି ଲକ୍ଷଣ ଏବଂ ଚିହ୍ନଗୁଡିକର ଉନ୍ନତି ଦ୍ୱାରା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲା, ମୂଳ ଚିହ୍ନ ସହିତ କ୍ରନିକ ପିଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ |


IMS ଆକ୍ୟୁପେଙ୍କଟର୍ ସହିତ କିଛି ଉପାୟରେ ତୁଳନାତ୍ମକ; ତଥାପି, ସେଠାରେ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅଛି | ଆନାଟୋମିରେ ଜ୍ଞାନପ୍ରାପ୍ତ ଜଣେ ଅଭ୍ୟାସକାରୀଙ୍କ ଦ୍ I ାରା IMS ଏକ ଡାକ୍ତରୀ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ନିରାକରଣ ଆବଶ୍ୟକ କରେ, ଛୁଞ୍ଚି ଭର୍ତ୍ତି ଶାରୀରିକ ଚିହ୍ନ ଦ୍ୱାରା ସୂଚିତ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ପୂର୍ବ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ, ଅଣ-ବ scientific ଜ୍ଞାନିକ ମେରିଡିଆନ୍ ଅନୁଯାୟୀ ନୁହେଁ, ଯେତେବେଳେ ସାଧାରଣତ subj ସବଜେକ୍ଟିଭ୍ ଏବଂ ଅବଜେକ୍ଟିଭ୍ ଇଫେକ୍ଟଗୁଡ଼ିକ ତୁରନ୍ତ ଅନୁଭୂତ ହୁଏ |


କୀୱାର୍ଡସ୍: ଇଣ୍ଟ୍ରାମୁସ୍କୁଲାର୍ ଉତ୍ତେଜନା, ଆନ୍ତ a- ମାଂସପେଶୀ, ଇମ୍ସ୍, ସିଗିମ୍, ଗୁନ୍ ଇମ୍ସ୍, ଶୁଖିଲା ଛୁଞ୍ଚି, ଆକ୍ୟୁପେଙ୍କଟର୍, ଟ୍ରିଗର ପଏଣ୍ଟ, ମାୟୋଫାସିଆଲ୍ ଯନ୍ତ୍ରଣା |


ଅଧ୍ୟୟନ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣାର ଚିକିତ୍ସା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ (iSTOP)

ଭାନକୋଭର, ବିସି କାନାଡା |

ଟେଲିଫୋନ୍: 1.604.264.7867


ଆମକୁ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ |


ସନ୍ଦର୍ଭ

ୱେବସାଇଟ୍: http://www.istop.org/ims.html


CGIMS ଅଭ୍ୟାସ ସନ୍ଧାନ କରନ୍ତୁ - ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା |

ଅଧିକ ଭାଷା |



Our gratitude goes out to all iSTOP members and donors for making this directory and website possible. 

Thank you for making GunnIMS resources available to the public, for patients, practitioners, researchers and enthusiasts alike.


Gunn IMS "points" the way!



2021 © The Institute for the Study and Treatment of Pain
is a Not for Profit organization
Canadian 
Charity #89159 8575 RR0001


donate today



Powered by Wild Apricot Membership Software